Комисията за енергийно и водно регулиране прие решение, с което одобри бизнес плана и утвърди цените на ВиК услугите на „Водоснабдяване и Канализация – Шумен“ ООД за новия регулаторен период 2022-2026 г. Утвърдените цени влизат в сила от 1 юли т.г.
С приетото решение комплексната цена на услугите на ВиК оператора /снабдяване с вода, отвеждане и пречистване/ се променя от 3,426 лв./м3 с ДДС - на 5,135 лв./м3 с ДДС за 2023 г. След корекция на предложената от дружеството цена от 5,252 лв./м3 Комисията я намали с 0,117 лв., като отчете реално извършените инвестиции и изпълнението на единните показатели за ефективност за периода 2020-2021 г. Утвърдената цена е по-ниска от нивото на социална поносимост за областта - 5,411 лв./м³.
Причината на повишението на цената е необходимостта дружеството да изпълни планираните инвестиции през следващите 4 години, с което да постигне по-високо качество на ВиК услугите. Основен фактор за ценовия ръст са рязко нарасналите през 2021-2022 г. разходи за материали и външни услуги и увеличените цени за доставка на електроенергия от свободен пазар. Разходите на дружеството ще нараснат и поради ежегодното нарастване на работните заплати с 15 %, заложено в подписаното споразумение между НБС „Водоснабдител“ – КНСБ, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
С приходите от предоставяните услуги „Водоснабдяване и Канализация – Шумен“ ООД ще изпълнява инвестиционна програма за 15,196 млн. лв., от които 12,855 млн. лв. са насочени пряко в публични ВиК системи и съоръжения. ВиК операторът е бенефициент по ОП „Околна среда 2014-2020“, по която се предвижда да бъдат реконструирани ВиК мрежи и съоръжения в гр. Шумен и гр. Нови пазар, което ще подобри качеството на услугите и ще намали загубите на вода. Дружеството планира до 2026 г. да постигне 99 % съответствие на качеството на питейните води за големите зони на водоснабдяване и 98 % - за малките зони.
В съответствие със законовите изисквания до средата на 2021 г. „Водоснабдяване и Канализация – Шумен“ ООД депозира в КЕВР заявления за бизнес план и цени, в които след направените от КЕВР препоръки бяха извършени редица корекции. На проведено на 15.02.2023 г. Общо събрание на Асоциация ВиК – Шумен не е взето решение по финалния проект на бизнес плана. Асоциацията не е изпълнила законовото изискване - или да го съгласува, или при констатирани несъответствия да го върне за преработка с мотивирано становище и указания. Съгласно изискването на нормативната уредба, когато асоциациите по ВиК или общинските съвети не са взели в изискуемия срок решение по бизнес плана на ВиК оператора се счита, че той е приет без възражения и няма законова пречка Комисията да започне неговото обсъждане.
След получено на 27.03.2023 г. писмо от председателя на Асоциацията по ВиК-Шумен /АВиК-Шумен/ Комисията не разгледа подготвения проект на решение за одобряване на бизнес план на ВиК - Шумен“, за одобряване на цени на ВиК услуги за 2023-2026 г. и за утвърждаване от 01.04.2023 г. на цени на ВиК услуги за 2023 г. В писмото се изразява становище, че Общото събрание на Асоциацията не е приключило производството по утвърждаване на бизнес плана на „Водоснабдяване и Канализация – Шумен“ ООД. С ново писмо от 30.03 т.г. АВиК-Шумен информира Комисията, че на 28.04.2023 г. е насрочено ново заседание на Общото събрание, на което да бъде разгледано решението бизнес планът да бъде върнат на оператора за доработка. На 04.05.2023 г. председателят на АВиК-Шумен информира КЕВР, че на проведеното на 28.04.2023 г. заседание на Общото събрание на АВиК не е взето решение за съгласуване на ревизирания бизнес план, нито е взето решение за неговото връщане за доработка с мотивирано становище и указания. Бизнес план не е съгласуван и на ново заседание на общото събрание на Асоциацията, проведено на 05.06.2023 г. По този повод в становище на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД до КЕВР от 6.06.2023 г. се посочва, че административният орган, водещ производството по разглеждане и одобряване на бизнес план и цени на ВиК Шумен“ ООД /в случая КЕВР/ има основание да се позове на разпоредбата на чл. 27, ал. 5 от НРКВКУ - при неспазване на сроковете да се счита, че бизнес планът е приет без възражения, тъй като ситуацията не е по-различна от 16.02.2023 г., когато КЕВР е констатирала, че срокът за съгласуване на бизнес плана е изтекъл. От своя страна, в писмо до КЕВР от 9.06.2023 г., „Водоснабдяване и канализация - Шумен“ ООД подчертава, че е налице злоупотреба с компетентност от страна на АВиК-Шумен и моли процедурата по одобряване на бизнес плана за периода 2022-2026 г. да бъде финализирана.
Преди да вземе окончателно решение за новите цени на услугите на „Водоснабдяване и Канализация – Шумен“ ООД Комисията проведе на 14.03.2023 г. открито заседание и обществено обсъждане. От всички официално поканени заинтересовани страни в дискусиите се включиха единствено институцията на Омбудсмана, Националният браншови синдикат „Водоснабдител“ – КНСБ и представители на Община Шумен - председателят на Общинския съвет и експерти на общината.
Решението за новия бизнес план и цени на „Водоснабдяване и Канализация – Шумен“ ООД ще бъде публикувано на интернет страницата на Комисията.